Suhonen: De straffades efter sveket mot Juholt
Tre ledamöter i Socialdemokraternas verkställande utskott röstade för att behålla Håkan Juholt som partiordförande. En av dem var nuvarande statsminister Stefan Löfven. Det berättar Daniel Suhonen i sin omskrivna bok ”Partiledaren som klev in i kylan”.
Nio ledamöter röstade ned Juholt.
– Väldigt många av dem som är skurkar, som bär del i konkurrerandet och fulspelet mot Juholt, har också flyttats åt sidan, säger författaren, som själv arbetade nära Juholt.
Allt från ”läckande tjänstemän” till politiska företrädare.
– Carin Jämtin är i praktiken på väg att avsättas. Hon blev inte statsråd, jag tror inte att hon är partisekreterare efter nästa kongress, säger han.
Suhonen hävdar även att alla som ”tog ställning mot och hade vänner som deltog i den här skiten” inte kunde ta över partiordförandeposten.
– Det hindrade Damberg att bli partiledare den gången.