”Berättelserna speglade minnen av förtryck”
”Gabriel García Márquez efterlämnar ett litterärt livsverk, magnifikt till både kvalitet och kvantitet”, skriver Peter Landelius, som översätt flera av Márquez böcker, i SvD:s Under Strecket.
Han menar att varken tiden som korrespondent för revolutionära kubanska regimens nyhetsbyrå Prensa Latina eller ”tillvaron som Fidel Castros favorit” satt märkbara spår i Márquez böcker, trots att man ibland kan ”skymta Castros skugga”. Själv har García Márquez sagt att han skrev för att ”mina vänner ska tycka mer om mig” och att det var Kafkas ”Förvandlingen” som förvandlade honom till författare.
”Márquez var ingen historieskrivare”, konstaterar Landelius. Han berättade snarare ”sägner som speglar kollektiva minnen av skövling, våld och förtryck men också av gemenskapsliv, mormorsvisdom och anekdoter från ljugarbänken”.