Det finns en oro för säkerheten när Joe Biden ska sväras in som ny amerikansk president den 20 januari. Den tillträdande presidenten kommer att sväras in på samma plats som upprorsmakarna stormade för en knapp vecka sedan, precis utanför kongressen.
– Jag är inte rädd för att svära eden utanför, säger Biden till New York Times.
Även Huffington Post fokuserar på riskerna. Under ett privat samtal på måndagskvällen upplyste kongresspolisen demokraterna i representanthuset om de risker som finns inför och under ceremonin.
En fråga som lyftes var att alla kongressledamöter borde passera genom en metalldetektor den 20 januari. En av politikerna i telefonsamtalet menar att polisen måste göra det på grund av ”alla medlemmar som är i samma lag som upprorsmakarna och som älskar att bära sina vapen”.
– Man kan inte bara låta dem passera säkerhetskontrollen och gå rakt fram till Joe Biden och Kamala Harris, säger politikern.