Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Sineva Ribeiro

Svenska vården

Vårdförbundet inställt på ny tuff sommar

Vårdförbundet håller inte med om att sommarbemanningen inom vården ser bättre ut än förra året. Förbundsordförande Sineva Ribeiro har pratat med Ekot, som gjort en enkätundersökning som visar att tio av landets 21 regioner tycker att förutsättningarna är bättre nu än förra året.

7 juni 2025, 19.54
Sineva Ribeiro, ordförande Vårdförbundet.

Svenska brottsbekämpningen

Regeringens plan på utlandsfängelser sågas

Regeringens plan på att hyra fängelseplatser utomlands får kritik av en rad remissinstanser, rapporterar Altinget.

8 maj 2025, 16.07
Sineva Ribeiro/Illustrationsbild.

Svenska vården

Vårdförbundet: Ta vara på barnmorskors expertis

Kvinnors hälsa försämras och nu krävs satsningar på barnmorskor, skriver Vårdförbundet på Aftonbladets debattsida.

5 maj 2025, 09.23
Gravid kvinna hos barnmorskan.

Avtalsrörelsen

Vårdförbundet och SKR har enats om ett nytt avtal

Vårdförbundet och Sveriges kommuner och regioner (SKR) har enats om ett nytt kollektivavtal, rapporterar TV4 Nyheterna.

7 april 2025, 16.00
Arkivbild på Sineva Ribeiro, ordförande i Vårdförbundet.

Svenska vården

Kritiken mot ministern: ”Kommer öka kostnaderna”

Flera regioner, kommuner och fackförbund riktar massiv kritik mot regeringens beslut att höja högkostnadsskyddet. Nu kräver Vårdförbundet att sjukvårdsministern Acko Ankarberg (KD) tänker om, rapporterar Altinget.

17 februari 2025, 10.51
Vårdförbundets ordförande Sineva Ribeiro och sjukvårdsminister Acko Ankarberg.

Mellanösternkrisen • Reaktioner på Gazakriget

Vårdförbundet: ”Låt oss ta emot patienter från Gaza”

Vårdförbundet kräver att regeringen låter den svenska sjukvården ta hand om patienter från Gaza. Det skriver företrädare för förbundet i en debattartikel i Expressen.

28 oktober 2024, 08.34
Förödelse efter ett israeliskt flyganfall i Gaza/Sineva Ribeiro, förbundsordförande Vårdförbundet.

Politik

Vårdstudenter: Vi vill också ha avskrivna lån

Regeringen vill att poliser ska kunna få sina studielån avskrivna. Nu frågar sig studenter som siktar på en karriär inom vården varför det inte skulle kunna gälla dem också, rapporterar TV4 Nyheterna.

11 september 2024, 21.16
Vårdpersonal samlade i samband med sommarens strejk inom vården.

Almedalen • Svenska vården

Facken: Det pågår visst en vårdkris, Kristersson

Statsministerns ord i SVT:s sändning sågas av flera fackförbund inom vården, skriver DN. I ett mejl till tidningen skriver Vårdförbundets ordförande Sineva Ribeiro att man ”inte förstår vad Kristersson menar” när han säger att det inte pågår en sjukvårdskris i Sverige.

28 juni 2024, 05.35
Sineva Ribeiro, ordförande Vårdförbundet, ger en kommentar efter svaret på budet i vårdkonflikten. Facket säger nej till medlarnas bud.

Vårdstrejken

Vårdfacket säger nej till bud – strejken fortsätter

Vårdstrejken fortsätter. Det står klart efter att facket sagt nej till medlarnas bud. Det var under gårdagen som medlarna presenterade sitt bud för parterna.

14 juni 2024, 13.08
Sineva Ribeiro, ordförande Vårdförbundet.

Vårdstrejken

Medlarna har lämnat sitt bud i vårdkonflikten

Medlarna har lämnat över sitt bud till parterna i den pågående vårdkonflikten, bekräftar medlaren Gunilla Runnqvist för DN.

13 juni 2024, 11.52
Sineva Ribeiro, Vårdförbundets ordförande. Arkivbild.