Hem
Kvinna passerar grekiska flaggor i Aten (LOUISA GOULIAMAKI / AFP)

Theodor Kalifatides: ”Skriv ner Greklands skuld”

”Den grekiska skulden är en tragedi”, skriver författaren Theodor Kalifatides i en kulturdebattartikel i Dagens Nyheter. Sedan följer en historisk genomgång av alla de lån, skulder och statliga konkurser som det moderna Grekland gått igenom sedan landet bildades 1828. Den röda tråden är korruptionen.
”Om EU vill hjälpa Grekland ska man kräva endast en sak: en rigorös och transparent kamp mot korruptionen, monstret med de många huvudena. Korruptionen kräver en hjälte för att bekämpas”, skriver han. Enligt Kalifatides bör EU sluta kräva politiskt inflytande, och i stället uppmuntra den riktning landet valt.
”Nu finns det en vald regering i Grekland som har kraft och vilja att kämpa mot korruptionen, mot alla offentliga och mindre offentliga provisioner, mot alla konton i skatteparadis eller i Schweiz. Man bör hjälpa den regeringen.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen