Hem
Arkivbild. En blåbärskörd. (Fredrik Karlsson/TT / TT Nyhetsbyrån)

Företagare döms till fängelse – ”vilseledde bärplockarna”

Två bärföretagare döms till fängelse i två år och sex månader för grov människoexploatering.

”Enligt tingsrätten hade bärföretagarna vilselett de thailändska bärplockarna om att de skulle få minimilön enligt svenskt kollektivavtal och arbeta åtta timmar om dagen med två lediga dagar i veckan”, skriver Lycksele tingsrätt i ett pressmeddelande.

Bärföretagarna får också näringsförbud i sju år. De frias däremot från ansvar för övergrepp i rättssak.

De nio berörda bärplockarna får 80 000 kronor var i skadestånd och mellan 106 000 och 123 000 kronor i ersättning för utebliven lön.

En utredning inleddes av polisen efter att myndigheten stoppade en grupp bärplockare som färdades i en bil med körförbud, skriver TV4. Bärplockarna berättade att deras chef hade samlat in deras pass när polisen bad dem att identifiera sig.

En månad senare sökte en grupp av 40 bärplockare skydd hos kommunen som hjälpte dem att få ett tryggt boende, enligt TV4.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen