Hem
Marita Ulvskog (S) och och Gunnar Hökmark (M) 2009. (Claudio Bresciani / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Ulvskog om Hökmark: ”Vi börjar tröttna på varandra”

Socialdemokraterna har in i det sista kampanjat med Stefan Löfven och Marita Ulvskog i spetsen.
Ulvkog uttrycker för Expressen sin önskan om en maktväxling i EU-parlamentet.
– Förhoppningsvis kommer vi att bryta en 15 år lång högerdominans. 15 år av dominans – det är ”too much”, säger hon.
Ulvskog och Moderaternas toppkandidat Gunnar Hökmark har flera gånger drabbat samman inför valet. Inte minst när Ulvskog kallade Hökmark för ”jävla skithög” i Aftonbladets tv-debatt.
– Vi har mötts väldigt många gånger och vi börjar bli lite trötta på varandra. Konflikten är väldigt tydlig mellan oss, säger hon till Expressen.
– Den stora frågan är massarbetslösheten. Där tycker jag att Gunnar Hökmark har fel på alla frågor. Därför det hettar till ibland, fortsätter hon.

Live:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen