Hem

Universitetslektor dömer ut lärarstudenter

25 studenter som sökte till lärarutbildningar under vårterminen togs in på högskolepoäng under 0,1, visar siffror som SVT Agenda låtit Universitets- och högskolerådet ta fram. Universitetslektor Hanna Enefalk i Uppsala:
– Det är tydligt att studenterna ofta inte har klarat att läsa igenom kurslitteraturen. Det har varit för mycket eller för svårt. De har försökt att efter bästa förmåga memorera vad vi har sagt muntligt i stället. Men även där har de missförstått eftersom vi uppenbarligen använt för svåra ord, säger hon till SVT Nyheter.
I kvällens Agenda debatterar Åsa Romson (MP) och Jan Björklund (FP) hur läraryrket ska bli mer attraktivt. Programmet startar klockan 21.15.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen