Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Rysslands President Vladimir Putin och Nordkoreas ledare Kim Jong Un.
Rysslands President Vladimir Putin och Nordkoreas ledare Kim Jong Un. (AP)
Ryska invasionen • Striderna

Uppgifter: Fler nordkoreanska soldater till Ryssland

Av Sofia Hedberg
Publicerad: 27 feb. 2025
ANNONS

Nordkorea kan ha skickat ytterligare 1 000 soldater för att strida för Ryssland i Ukraina, uppger sydkoreanska försvarskällor för nyhetsbyrån Yonhap.

Militärerna uppges ha skickats till landet i januari och februari. Ungefär 11 000 nordkoreanska soldater befinner sig redan i kriget, enligt källorna.

– Det är underförstått att Nordkorea också gör förberedelser för att skicka ytterligare soldater till Ryssland, säger en militärkälla till nyhetsbyrån.

Enligt nyhetsbyrån AFP har flera soldater omplacerats till frontlinjen i Kursk.

Tidigare i februari uppgav Sydkorea att de nordkoreanska soldater som tidigare slagits på Rysslands sida vid Kurskfronten inte varit engagerade i strid sedan mitten av januari.

Omni förklarar • Drabbade civila hårdast – förstod de vad som stängdes av i Ukraina?

Omni Mer
ANNONS
Varken Moskva eller Pyongyang har bekräftat uppgifterna
en.yna.co.kr
En annan källa i militären säger att truppernas placering är okänd
TT
Även Ukraina uppgav att de nordkoreanska soldaterna dragits tillbaka efter stora förluster
AFP  · Ofta betalvägg
Nordkorea har inte formellt erkänt sitt militära stöd till Ryssland
Reuters  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenStridernaRysslandNordkoreaAsienUkrainaEuropa

Källor: Musk gav ordern om att begränsa Starlink i Ukraina

Elon Musk beordrade begränsningarna av Starlink i Ukraina, enligt källor till Wall Street Journal. Beslutet ska ha orsakat panik i Kyjiv och förvirring inom Trumpadministrationen.

I går 22.33
Elon Musk och Donald Trump. Arkivbild.

Zelenskyj efter skarpa kritiken: Har pratat med Rubio

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har nu varit i kontakt med USA:s utrikesminister Marco Rubio, uppger han på X. Meddelandet kommer dagen efter att Zelenskyj och anonyma regeringspersoner anklagat USA för att, på olika sätt, försvåra för Ukraina att försvara sig mot Ryssland.

I går 09.26
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Larmet från fronten: USA håller tillbaka vapen och begränsar Starlink

Ukraina slår larm om att satellitnätverket Starlink alltjämt begränsas för landets militär. Samtidigt yttrar ukrainska militärer en farhåga om att USA medvetet fördröjer vapenleveranser till landet, skriver Kyiv Independent.

19 oktober, 17.37
En äldre kvinna leds ut ur ett bombat hus i Zaporizjzja i sydöstra Ukraina.

Omni förklarar •Drabbade civila hårdast – förstod de vad som stängdes av i Ukraina?

Ukrainas slagfältsdrönare stoppades inte och inte heller långdistansattackerna mot ryska raffinaderier när Starlink fick en ”fartgräns”. Däremot påverkades Ukrainas försvarsförmåga vid de ryska attackerna mot civila mål som USA samtidigt hade slutat att skicka varningar om.

Omni Mer
Trump och Musk 8 oktober.