Vampyren på Läckö Slott ännu fräsch efter 200 år
Heinrich Marschners opera ”Vampyren” från tidigt 1800-tal sätts i sommar upp på Läckö slott. Expressens skribent Hanna Höglund skriver att hon vill tycka om uppsättningen men att det är en ”märkligt blodlös historia”. Enligt henne förmår inte slottsscenen ge berättelsen det gotiska mörker som behövs.
Kulturnytts Per Feltzin lämnar operan utan ”en jublande känsla” men sitter ändå med ett leende genom föreställningen. Han tycker att regissören Johannes Schmid lyckas få en närmare 200 år gammal otidsenlig opera att uppleves som fräsch och njutbar.
SvD:s Bo Löfvendahl skriver att Läcköoperan fortsätter sin beundransvärda tradition att spela ovanliga verk och att operan är full av musikalisk livskraft.
Läs recensionerna i länkarna nedan.
Om recensionssvepen
Varje helg tipsar Omni-redaktionen om de mest aktuella filmerna, tv-serierna, musiken, böckerna och mycket mer från hela världen. Genre kan variera från vecka till vecka.
Om Omni-helg
Recensionssvepen är en del av Omnis helgsatsning med rekommendationer på läsvärda, aktuella och intressanta recensioner, intervjuer och långläsning som publiceras varje helg.