Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Michael Sohn / TT NYHETSBYRÅN)
MIljöfusket i bilindustrin

Volkswagen-bilar förbjuds säljas i Schweiz

Av Hanna Åkesson
Publicerad: 26 sep. 2015
ANNONS

Schweiz har förbjudit försäljningen av Volkswagen-bilar efter utsläppsskandalen, som slog ner som en bomb i Tyskland förra helgen.
Förbudet gäller bilar utrustade med datamjukvara som var riggad för att klara av utsläppsnivåer under avgastester men som släppte ut betydligt högre nivåer när de väl kördes. Förutom Volkswagen drabbas även koncernens märken Seat och Skoda av förbudet, enligt Sky News.

ANNONS
Förbjuds efter ett beslut från det europeiska landets regering
Sky News
Så avslöjades Volkswagen
Dagens Nyheter

Bakgrund Volkswagenskandalen:

Under större delen av 2015 pressade den kaliforniska utsläppsmyndigheten CARB Volkswagen att rätta till alltför stora utsläppsnivåer som upptäckts i fyrcylindriga dieselbilar från den tyska biljätten.
Den 18:e september sprack bubblan då den federala miljöskyddsmyndigheten Environmental Protection Agency (EPA) i klartext anklagade Volkswagen för att ha riggat utsläppstester. Anklagelsen gällde att vissa bilar utrustats med datamjukvara som kände av när ett avgastest pågick och triggade då igång reningen. När bilarna sedan kördes på vägen släppte de ut mellan 10 och 40 gånger mer kväveoxid.
Måndagen den 20:e september gick VW:s koncernchef Martin Winterkorn ut i ett meddelande att företaget ”djupt beklagade” det som hänt. Två dagar senare kom beskedet att elva miljoner bilar över hela världen hade samma programvara.

Volkswagen har i amerikanska tester ertappats med att manipulera mjukvaran i sina dieselbilar, så att utsläppen framstår som mindre än de egentligen är. 11 miljoner Volkswagenbilar har den aktuella programvaran installerad.
Koncernchefen Martin Winterkorn avgick den 23 september till följd av skandalen.

Tidslinje: Detta har hänt
bakgrund · s3-eu-west-1.amazonaws.com
Så kom ”utsläppspoliserna” VW på spåret
Bloomberg
Intervju: Han avslöjade fusket
bakgrund · Svenska Dagbladet
Så har Volkswagens aktievärde utvecklat sig sedan skandalen briserade
fortune.com
Bakgrund: Koncernchefen avgår (23/9)
www.cars.com
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
MIljöfusket i bilindustrinVolkswagenFordonsindustriMiljöbrottKlimat & miljöTysklandEuropaSchweizSeatSkoda

Audis förre vd först ut att åtalas – kan få tio år

Fem år efter att moderbolaget Volkswagen erkände skuld i dieselskandalen blir Audis avgångne vd Rupert Stadler i veckan först ut att ställas inför rätta, skriver AFP.

27 september 2020, 21.23
Stadler. Arkivbild.

Merkel sågar bilindustrin: De bedrog och ljög

Tysklands förbundskansler Angela Merkel gick till ny stenhård attack mot fordonsindustrin för dess roll i utsläppsskandalen på lördagen, rapporterar tyska medier. I diskussionen om att reducera utsläpp blev vi bedragna och ljugna för, sa hon vid en konferens för CDU:s och CSU:s ungdomssektioner i Kiel på lördagen, enligt nyhetsbyrån DPA.

6 oktober 2018, 23.39
Merkel i Kiel på lördagen.

Volkswagen utser tillfällig vd för Audi efter gripandet

Volkswagens styrelse har nominerat Bram Schot som tillfällig vd för Audi efter att bilmärkets ordinarie vd Rupert Stadler häktats i spåren av den tyska utsläppsskandalen. Det skriver den tyska tidningen Süddeutsche Zeitung, enligt Reuters.

18 juni 2018, 16.51
Bild från Volkswagens årsstämma i maj.

Audis vd häktad i spåren av tyska utsläppsskandalen

Audis vd Rupert Stadler har häktats i Tyskland i spåren av diesel-skandalen, bekräftar ägaren Volkswagen till Bloomberg enligt Nyhetsbyrån Direkt.

18 juni 2018, 11.32