Wallström har fått bostad tidigare – med UD-hjälp
Samtidigt som mututredningen kring den lägenhet utrikesminister Margot Wallström (S) fick av Kommunal fortsätter skriver nu SvD att Wallström redan på 1990-talet fick hjälp av UD med att hitta en lägenhet på Östermalm i Stockholm, trots att hon då var kulturminister.
– Att genom de kontakter som fanns i regeringskansliet på den tiden få fram en andrahandslägenhet tyckte jag inte var så konstigt, säger Erik Lempert, då expeditionschef i regeringskansliet, till tidningen.
Ett år senare blev det rubriker när det visade sig att Wallström tagit hjälp av en inredningsarkitekt och gjort iordning lägenheten för nästan 100 000 skattekronor, skriver SvD.
Tidigare i ämnet:
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen