Guide till ett hoppfullt 2016
Snart börjar det nya året och ett händelserikt 2015 blir historia – ett år som för många förknippas med kris, krig och terror. Med anledning av det har ett antal Guardian-medarbetare listat olika förväntningar för 2016 som ger dem hopp.
Dan Roberts, tidningens Washingtonkorrespondent, pekar på att det Republikanska partiet så som vi känner det i dag kommer att upphöra att existera, efter den kommande valrörelsen. Han menar nämligen att oavsett vem av kandidaterna som får representera partiet i racet om presidentskapet så kommer man vara antingen ett ”extremt” eller ett ”försvagat” alternativ.
Tidningens sportredaktör Bryan Graham tror att 2016 blir året då idrottskvinnor blir idrottare – ”kort och gott” – och Guardians tech-chef Jemima Kiss spår att VR-teknik under året kommer att tillföra en ny dimension till berättande.
Även miljöreportern Oliver Milman är optimistisk:
”För första gången någonsin går världen in i ett nytt år med ett omfattande, multinationellt avtal för hur den globala uppvärmningen ska hanteras”, skriver han och hänvisar till klimatavtalet i Paris som undertecknades i december.