Spaniens finansminister Luis de Guindos och Finlands finansminister Alexander Stubb. (Virginia Mayo / TT NYHETSBYRÅN)

Krismötet blev kort – förhandlingar skjuts upp

Det blev ett mycket kort möte för euroländernas finansministrar på onsdagskvällen. Strax före klockan 21.00, efter bara en timme, kom beskedet att förhandlingarna om Greklands ekonomi fortsätter i morgon i stället. Det plötsliga beskedet kom på Twitter, från Finlands finansminister Alexander Stubb.
”Det var allt för i kväll. Eurogruppen fortsätter i morgon klockan 13”, skrev Stubb och bekräftade därmed den känsla som både han och flera av hans kollegor bjudit på under inmarschen till deras kvällsmöte i Bryssel.
– Jag vill inte spekulera nu, men förberedelserna är inte på sådan nivå att jag är optimistisk om att vi kommer att nå ett resultat i dag, sade exempelvis Tysklands Wolfgang Schäuble.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen