Ledarsidorna: Modigt, destruktivt och symboliskt
Fullt ledarfokus på erkännandet av Palestina i dag. Att döma av rubrikerna råder det delade meningar om beslutet var bra eller dåligt.
”Modigt och viktigt att välkomna Palestina”, skriver Aftonbladet som tror att erkännandet kan bana vägen för fler länder.
DN, däremot, anser att motiveringen är svajig och menar att beslutet dessvärre är ett slag i luften. ”Israels ockupation är ett faktum – liksom Hamas. Vilket Palestina Sverige erkänner är ett mysterium”, skriver de.
Expressen, som välkomnar erkännandet, håller inte med om att det skulle vara ett slag i luften. ”Kritiken om att erkännandet skulle vara en tom gest missar poängen. Det är visserligen bara ett symboliskt beslut som inte ändrar något på marken. Men det är en symbolik med stor laddning”.
SvD:s Per Gudmundson skriver att beslutet är fel och illa genomtänkt: ”Att erkänna Palestina nu betyder nämligen att man belönar destruktivitet. Palestinierna har just bedrivit ett anfallskrig mot Israel.”
Sydsvenskan välkomnar beskedet: ”I den mån Sverige kan påverka andra länder, så är det inte minst genom att visa att det går att föra en politik som är genuint Israel- och Palestinavänlig. Samtidigt.”