Annie Lööf. (HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN)

Lööf: ”Vill skrota Fas 3 och banta AF med 3 miljarder”

Centerpartiet vill minska åtgärdspolitiken och ersätta ineffektiva insatser, däribland fas 3, med andra lösningar. Det skriver C-ledaren i ett inlägg på Dn Debatt. Dessutom vill partiet banta Arbetsförmedlingens åtgärder med cirka tre miljarder kronor och införa en jobbfixarpeng för fristående arbetsförmedlare. ”De flesta åtgärder som vi årligen satsar mångmiljardbelopp på har tyvärr varit ineffektiva jämfört med en rak satsning på riktiga jobb”, skriver hon.
För att få fler unga i åldern 16–25 år i arbete vill C införa lärlingsutbildningar med betald lön, ändra turordningsreglerna och använda folkhögskolan för gymnasieutbildning.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen