Ygeman: Viktigt att ha kvar som sistahandsalternativ
Miljöpartiet är nöjda med att regeringen beslutat att skrota förslaget om att kunna stänga Öresundsbron, men inrikesminister Anders Ygeman (S) är inte lika övertygad.
– Det är viktigt att analysera kritiken som Lagrådet kommit med. Vi ska under dagen träffa de andra partierna. Jag tror fortfarande det är viktigt att ha den här åtgärden som sistahandsåtgärd, säger inrikesminister Anders Ygeman till TT.
Beskedet kom strax efter att både Moderaterna och Liberalerna meddelat att de inte stöder förslaget om att stänga bron.
– När det gäller möjligheten att kunna stänga Öresundsbron så får ju det långtgående konsekvenser och de behöver regeringen titta närmare på och återkomma om, så det är jag inte beredd att stödja nu, säger M-ledaren Anna Kinberg Batra till SVT.