(Petros Giannakouris / TT / NTB Scanpix)

Atenbörsen öppnade med största nedgången

Atenbörsen rasade direkt efter öppning med närmare 23 procent efter att ha varit stängd i fem veckors tid. Det är det största börsraset mellan två handelsdagar, rapporterar Bloomberg. Runt 11,20 hade marknaden studsat tillbaka något och handeln var ned 19,2 procent.
– Det är fem veckors marknadsreaktioner som ska kompenseras ned på en dag. Under den tiden som börsen har varit stängd har det hänt väldigt mycket och alla frågetecken är inte lösta, säger Andreas Hatzigeorgiou, chefsekonom på Stockholms handelskammare, till SvD Näringsliv.
Handeln på börsen är inte helt fri – bland annat får den grekiska befolkningen inte köpa och sälja som de vill för att förhindra en ny bankrusning.

Reaktioner

Livebevakningar

Bakgrund:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen