(TT)

Ledare: ”Medelklassen kan betala för sig”

”Billigare kulturskola. Fritt inträde på museer. Den rödgröna regeringen smörar för den kulturella medelklassen. En barock prioritering”, skriver Expressens ledarsida.
Tidningen menar att utvecklingen är mest extrem i Stockholms innerstad, där snittkvadratmeterpriset har stigit från 40 000 kronor 2005 till nära 90 000 kronor i dag.
”Den lantis som köpte en lägenhet inom tullarna för tio år sedan och nu säljer och flyttar hem till byn gör det med ett antal miljoner på fickan”, skriver Expressen.
De menar att både ränteläget och ränteavdraget har blåst på prisrusningen, och beklagar att varken regeringen Reinfeldt, de ”ännu nyare Moderaterna” eller regeringen Löfven valt att tänka om.
”Avsikten med alla dessa gratis- och rabatterbjudande är att fattiga barn och vuxna ska få möjligheter. Men de kommer i mycket ringa mån att utnyttja förmånerna. Det visar historien. Det blir mammograferade medelklassmammor som tar sina döttrar till kulturskolan och museer en gång till. Och det är utmärkt. Men hon kan betala för sig.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen