Professorer: ”Regeringens plan är demokratifientlig”
Regeringens handlingsplan mot extremism har delar som är demokratifientliga. Det skriver 15 professorer ett inlägg på DN Debatt.
De anser att Samtalskompassen, som ska ge råd åt dem som arbetar med unga, felaktigt pekar ut grupper som våldsbejakande. Som exempel nämns Förbundet Allt åt alla, mest känt för sina så kallade överklassafarier i Stockholm.
”I en debatt med Mona Sahlin i Aftonbladet nyligen örklarade gruppen att det enda stöd till politiskt våld man givit uttryck för är insamlingen till de kurdiska styrkornas försvar mot IS. Hur kunde de då hamna på Sahlins lista”, undrar debattörerna.
De framhåller att civil olydnad och konfrontativa handlingar inte är samma sak som våldsbejakande extremism och menar att regeringens riktlinjer riskerar att påverka ungdomars demokratiska engagemang negativt.
”Genom att sätta stämpeln (potentiellt) 'våldsbejakande' på organisationer eller grupper som använder aktionsformer som kan betecknas som konfrontativa tar den svenska staten ett stort kliv i motsatt riktning”, menar artikelförfattarna.