Ledare: ”Man får ge S-ledda regeringen en eloge”
Det danska valet har ögonen på sig i morgonens ledare. Så även barnfattigdomen, löneskillnader och Nato. Men det är regeringens beslut om att kriminalisera terrorresor som sticker ut. Expressen berömmer i sin huvudledare den S-ledda regeringens ”snabba fotarbete” och beklagar att regeringen Reinfeldt inte gjorde mer.
”I dag räknar Säpo med att runt 300 jihadister har rest utomlands för att strida. 40 har dött och 80 har återkommit till Sverige. Det är 80 personer som inte behövt oroa sig för det svenska rättsväsendet. Det är inget annat än en skandal”, skriver Expressen.
Dagens Nyheter instämmer i att kriminaliseringen är en viktig markering, men ”det är endast lösningen på ett symptom”. Det är i värderingarna och det förebyggande arbetet som de stora utmaningarna finns.