Greklands vice finansminister Nadia Valavani kramar en offentliganställd som fått tillbaka jobbet (TT)

Calmfors: ”Grekiskt utträde mer troligt”

Ekonomiprofessor Lars Calmfors menar i en ledarkolumn i Dagens Nyheter att stödet för missnöjespartier i Grekland ökar möjligheten för ett utträde ur Eurozonen.
”Hittills har EU-ledarna varit beredda till nästan vad som helst för att förhindra att Grekland lämnar eurosamarbetet. Men den nya politiska situationen i Europa med allt starkare missnöjespartier förändrar förmodligen kalkylen i grunden”, skriver Calmfors och menar att det kanske faktiskt skulle vara till gagn för samarbetet om Grekland lämnade:
”Ett grekiskt utträde skulle förmodligen resultera i en kaosartad situation i landet med bankrusningar, en ny valuta som faller kraftigt i värde och hög inflation. Kanske behövs en sådan demonstration för att vaccinera väljarna i andra euroländer med stora problem mot populistiska vänstersprång i den ekonomiska politiken.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen