S: EU behöver mer ”fred, frihet och feminism”
Hela Europa skulle vinna på mer fred, frihet och feminism. Det skriver S-politikerna Annika Strandhäll och Carina Ohlsson på Aftonbladet Debatt.
De vill bland annat se ett EU-direktiv mot våld mot kvinnor – och ett me too-direktiv som ska skydda kvinnor på arbetsplatsen.
För kvinnors rättigheter i unionen kan inte tas för givna, skriver debattörerna. I stället måste kampen för jämställdhet fortsätta:
”Om inte det sker kommer kvinnors rättigheter och möjligheter att utmanas och inskränkas.”
Om debattörerna
Annika Strandhäll (S), socialförsäkringsminister.
Carina Ohlsson (S), ordförande S-kvinnor och kandidat till EU-parlamentet.
Det här vill Socialdemokraterna i EU
Jobb och ekonomi med schyssta villkor för arbetstagare. Det är några av de viktigaste frågorna för Socialdemokraterna i EU-parlamentsvalet.
Partiet anser att fri rörlighet för varor och tjänster är viktigt för att företag i Europa ska vara konkurrenskraftiga. Men detta måste kompletteras med stärkta medborgerliga rättigheter med löner som går att leva på.
Att stå upp för demokratiska värderingar, att föra en offensiv klimatpolitik och att ta krafttag mot gränsöverskridande brottslighet är andra centrala frågor.
Partiets tre toppnamn
1. Heléne Fritzon
2. Johan Danielsson
3. Jytte Guteland
Resultat i EU-parlamentsvalet 2014: 24,19 procent (fem parlamentariker)
Del av den socialdemokratiska gruppen S&D.
