Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Al Carns.
Al Carns. (PO Phot Lee Blease / Royal Navy)
Säkerheten i Europa

Brittisk minister: Krigets skugga knackar på dörren

Av Anders Hovne
Publicerad: 12 dec. 2025
ANNONS

Fientliga underrättelseattacker mot Storbritannien har ökat med 50 procent under det senaste året. Det sa den brittiska underrättelsechefen Adrian Bird i samband med att den nya militära underrättelsetjänsten MIS startade sin verksamhet på torsdagen, skriver Politico. Bakom operationerna står främst Ryssland, Kina, Iran och Nordkorea.

Vid samma invigning sa försvarsminister Al Carns att Storbritannien och dess allierade måste förbereda sig inför ett möjligt framtida krig och att landet i snabb takt håller på att ta fram nya beredskapsplaner. Han tryckte särskilt på att varje medborgare måste veta sin uppgift.

– Krigets skugga knackar åter på Europas dörr. Det är verkligheten. Vi måste vara beredda att möta det, sa Carns enligt Sky News.

ANNONS
Carns varning ligger i linje med uttalanden från Natochefen Mark Rutte
www.politico.eu
Den nya underrättelsetjänsten ska bland annat störa utländska operationer
Sky News
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Säkerheten i EuropaRysslandNordkoreaStorbritannienEuropaIranBrittisk politik

Experten: Låt Sverige stå för finska försvarsnotan

Forskaren och statsvetaren Jan Kallberg menar att Sverige tillsammans med Norge och Danmark bör skapa en försvarsfond på cirka 11 miljarder kronor, pengar som ska användas till att rusta upp Finlands försvarsmakt.

I går 12.49
En finsk soldat.

Merz varnar för Putin: Får inte underskatta hotet

Europas länder får inte underskatta vilken fara Ryssland utgör. Det varnar tyske förbundskanslern Friedrich Merz för i en intervju med Bloomberg.

I går 12.11
Ryske presidenten Vladimir Putin.

Analys: Drönarattackerna i Svarta havet blottar Europas svaghet

Flera analytiker skriver det som de menar att europeiska ledare borde våga säga: Ryssland visar blottorna i Europas och Natos försvar genom drönarattackerna i Svarta havet.

16 oktober, 00.12
Illustrationsbild: Ett ryskflaggat fraktfartyg ligger på grund i Sile på den turkiska Svarta havskusten.

Natochefen efter attackerna i Svarta havet: ”Kan anpassa vår förmåga”

Nato har beredskap för att fortsätta trappa upp sin närvaro på östfronten efter drönarattackerna i Svarta havet. Det uppger Natochefen Mark Rutte efter ett möte med Rumäniens president och Bulgariens premiärminister.

15 oktober, 17.31
Mark Rutte efter att han tilldelats Westfalens fredspris den 1 oktober 2026.