Stefan Löfven (Carl-Olof Zimmerman/TT / TT NYHETSBYRÅN)

”Regera med M – billigt pris för att rädda demokratin”

Två av dagens ledarsidor tar upp intervjun med statsminister Stefan Löfven i SVT:s 30 minuter. I intervjun sa Löfven att Moderaterna och Ulf Kristersson inte kan få ett kravlöst stöd av Sverigedemokraterna och att en moderatledd regering därmed skulle bli ett hot mot demokratin.

”Insikten om att SD inte ska ges inflytande förpliktigar. Vilken typ av samarbeten och kompromisser är Socialdemokraterna beredda att ingå för att förhindra det?” frågar sig DN:s ledarredaktion.

Expressens ledarsida är inne på samma linje. Att Löfven menar att en moderatledd regering skulle vara ett hot mot demokratin är ”oerhört”, skriver ledarredaktionen och menar att Löfvens varning också borde göra avtryck i partiets politik.

”En samlingsregering med ärkefienden Moderaterna är trots allt ett billigt pris för att rädda den svenska demokratin”, skriver Expressens ledarsida.

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Dagens Industri (obunden borgerlig):

Expressen (liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Sydsvenskan/Helsingborgs Dagblad (oberoende liberal):

Om ledarsvepet

Omnis ledarsvep utgår från de största ledarsidorna i Sverige. Urvalet varierar dagligen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen