”Löfvens danska kritik bygger på ickeargument”

Statsminister Stefan Löfven menar att det är fel av Danmark att släppa igenom flyktingar som vill till Sverige. Orsaken är att det strider mot internationella lagar. Det argumentet döms dock ut av Anna Lundberg, docent i mänskliga rättigheter vid Malmö högskola.
– Det blir ett ickeargument eftersom Dublinförordningen sattes ur spel redan innan flyktingarna nådde Danmark, säger hon till SvD.
Lundberg får medhåll av professorn Jens Vedsted-Hansen från Aarhus universitet som säger till DR att det är helt enligt reglerna att låta dem resa vidare utan registrering

Bakgrund: Flyktingkatastrofen

Den största flyktingkatastrofen sedan andra världskriget har sitt ursprung i en rad konflikter som pågått i flera år. I slutet av 2014 befann sig nära 60 miljoner människor på flykt, enligt FN. Hälften av alla de som är på flykt i nuläget kommer från Syrien, Afghanistan och Somalia.
Under första kvartalet 2015 ökade antalet asylsökande i EU-länder med 80 procent jämfört med samma period förra året. Men den absoluta majoriteten är på flykt i sina hemländer eller i grannländerna. Av de fyra miljoner syrier som flytt landet befinner sig 95 procent i Turkiet, Libanon, Jordanien, Irak och Egypten.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen