Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
AFD-ledaren Alice Weidel och USA:s president Donald Trump.
AFD-ledaren Alice Weidel och USA:s president Donald Trump. (AP)
Politiska läget i Tyskland

AFD uppges ta avstånd från Trump på grund av kriget

Av Jacob Ruderstam
Publicerad: 4 apr.
ANNONS

Det tyska ytterhögerpartiet AFD börjar ta avstånd från Donald Trump på grund av kriget i Iran, uppger källor för Financial Times. Partiet har tidigare stått väldigt nära den amerikanske presidenten och hans allierade i Maga-kretsar.

Förra veckan bad partiledningen ledamöterna att dra ner på mötesresor till USA och republikanska företrädare, skriver tidningen.

Partiledarna Alice Weidel och Tino Chrupalla, som tidigare talat varmt om administrationen, har fördömt USA:s attacker mot Iran.

– Interventionen i Iran och recessionen som den riskerar att orsaka i Europa har blivit en vändpunkt. Röster inom AFD som alltid sett USA som en dålig allierad har nu fått övertaget, säger Jacob Ross vid tankesmedjan DGAP.

ANNONS
AFD ligger jämnt med förbundskansler Friedrich Merz parti i opinionsundersökningar
Financial Times  · Ofta betalvägg
AFD är till och med en procentenhet större än kristdemokratiska CDU/CSU (tyska)
www.focus.de
DGAP
bakgrund · dgap.org
Annons
Drömmer du om sol i vinter? Få 1 000 kr rabatt på vinterresan, boka senast 20/11
Solresor
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Politiska läget i TysklandAlice WeidelDonald TrumpTysklandUSAMellanösternEuropaIranNordamerika Amerikansk politikTysk politik

Ytterhögern växer i EU – då tonar AFD ner kritiken

Det tyska ytterhögerpartiet AFD tycks vara i färd med att skruva ner sin kritik mot EU, rapporterar Reuters.

I dag 08.16
AFD-topparna Beatrix von Storch, Kristin Brinker och Alice Weidel firar under valet i september.

AFD vill avskaffa Europaparlamentet

Tyska AFD vill kraftigt krympa och begränsa EU, enligt ett dokument som Politico tagit del av. Ytterhögerpartiet vill bland annat avskaffa Europaparlamentet och krympa EU-kommissionen. De direkta valen ska ersättas av ett system där delegater utses av de nationella parlamenten.

20 oktober, 15.41
AFD-ledaren Alice Weidel.

Hackerattack mot tyska AFD – 420 000 mejl kan ha läckt

Det tyska ytterhögerpartiet AFD har blivit utsatt för en hackerattack, rapporterar Bild. Under tisdagen publicerades AI-sammanfattningar av över 420 000 mejl, där bland annat AFD-ledaren Alice Weidel finns bland avsändarna, på internet.

20 oktober, 12.01
AFD-ledaren Alice Weidel.

AFD når ny rekordnivå: 30 procent av stödet

Ytterhögerpartiet AFD får för första gången 30 procent av det nationella väljarstödet i Tyskland, visar en ny opinionsmätning som Insa utfört för Bild.

3 oktober, 22.06
AFD:s partiledare Tino Chrupalla och Alice Weidel.