Hem
Forsberg/Arkivbild, Nevs (TT)

Analys: Biltillverkaren Nevs en katt med nio liv

”Som vanligt när det gäller Nevs är flera saker oklara”, skriver DN:s näringslivskrönikör Birgitta Forsberg efter att biltillverkaren i går gav besked om en jätteorder på elfordon från det kinesiska energibolaget Panda New Energy. Hon liknar bolaget vid en katt med nio liv.
Men det finns flera frågetecken, anser Forsberg, både vad gäller delar av beställningen och Nevs finansiering.
Andra bedömare har påpekat att få i Kina tycks veta vem beställaren är och vilka kinesiska intressen som står bakom.

bakgrund
 
National Electric Vehicle Sweden
Wikipedia (sv)
National Electric Vehicle Sweden AB (Nevs) är ett internationellt konsortium med intressen från Sverige och Kina. Med stöd av befintliga resurser och tillförsel av japansk spetsteknologi startar företaget en ny verksamhet i Trollhättan, där utveckling och produktion inriktas på elbilar. Målet är att bli en ledande tillverkare av elbilar.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen