Hem
Margot Wallström. (CLAUDIO BRESCIANI / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Analys: ”Dörren i ansiktet kan leda till hjälteroll”

Att Margot Wallström fick dörren slängd i ansiktet av Saudiarabien är regeringens hittills största utrikespolitiska motgång. Det menar SvD:s politiske kommentator Göran Eriksson i en analys.
”Ingen vet visserligen hur den svenska regeringen till sist hade tänkt hantera det kontroversiella Saudiavtalet. Man kan dock vara säker på att avsikten inte var att förstöra relationerna – och därmed riskera handeln – med Saudiarabien”, skriver han.
Men är det verkligen ett misslyckande, undrar Eriksson. ”I Sverige kan Wallström nu framträda som en politiker som talat så mycket klarspråk att saudierna inte står ut med det – och det innebär förstås en hjälteroll i många kretsar.”
DN:s Michael Winiarski menar att Sveriges offensiv har sina risker. Att landet – ”trots sin litenhet” – gärna vill framstå som en ”moralisk stormakt” är i sig inget nytt, menar han. Inte heller dubbelmoralen.
Han citerar också förre presidenten Jacques Chirac, som på sitt arroganta sätt reagerade mot Sveriges kritik av de franska provsprängningar i Stilla havet: ”Sverige är ett mycket litet land norr om Europa”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen