Analyser: V får ge sig, men död mittendröm ger läge
Det är tydligt att Socialdemokraterna hoppas och tror att Vänsterpartiet ska släppa kravet på ministerposter, säger Ekots politikreporter Pontus Mattsson i ”Det politiska spelet”.
Så lär det också bli, säger politikjournalisten Monica Saarinen i samma podd: Vänstern får till slut ge sig om ministerposter, men får en liten vinst i form av tjänstemän i regeringskansliet.
– Jag är inget orakel, men det är min teori.
I utbyte lär V få stora politiska vinster, säger Mattsson. Även Centerpartiet måste acceptera detta, då den egna drömregeringen S+C+KD+MP inte når majoritet.
Nej, mittendrömmen är död, slår DN:s politikpodd ”Älskade politik” fast. Konstellationen ovan får inte majoritet och Liberalerna kan omöjligt byta sida igen.
– De är surrade vid den moderata masten på ett sätt som faktiskt gör att det är svårt att särskilja dem från själva masten, säger Annie Reuterskiöld.
I podden avhandlas S-ledaren Magdalena Anderssons plan. Reuterskiöld säger att hon ”sitter i lyxfällan” – det lär bli dyrt att köpa både V:s och C:s stöd.