Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Reaktioner på budgeten 2014

Bildts budgetattack: ”Ren talibanpolitik”

Av Elin Joleby
Publicerad: 23 okt. 2014
ANNONS

Regeringens beslut att lägga ner svenska kultur- och forskningsinstitut i Rom, Aten och Istanbul väcker kritik på olika håll. Tidigare utrikesministern Carl Bildt (M) går så långt som att kalla regeringens besked för ”talibanpolitik”.
”Ren talibanpolitik att föreslå nedläggning av våra viktiga kulturinstitut i Medelhavs-området”, rasade Bildt på Twitter.
På frågan om han inte överdriver svarade Bildt: ”Minns hur talibanerna konsekvent attackerade den regionens klassiska kultur. Detta är talibanpolitik”. Senare medgav han att ordvalet måhända var ”en smula överdrivet”.

ANNONS
De svenska Medelhavsinstituten arbetar bland annat med arkeologiska utgrävningar
Aftonbladet
Statsvetaren Ulf Bjereld och journalisten och författaren Alexandra Pascalidou kritiserar också beskedet
Svenska Dagbladet
Regeringen lägger ner tre kulturinstitut
Svenska Dagbladet
Carl Bildts inlägg på Twitter
Twitter
Alexandra Pascalidou på Twitter
Twitter
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt från 661 kr/natt
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Reaktioner på budgeten 2014PolitikCarl BildtModeraternaSocialdemokraternaRegeringenMiljöpartietVänsterpartietFinanspolitik

Abrahamsson anmäler nedläggning av institut

Riksdagsledamoten Maria Abrahamsson (M) har KU-anmält regeringens beslut att lägga ner de svenska instituten i Rom, Aten och Istanbul. Det skriver SvD:s ledarblogg och SR:s Kulturnytt. Efter den hårda kritiken mot att stödet till instituten drogs in i budgetmotionen har regeringen i stället tillsatt en utredning för att pröva beslutet.

6 november 2014, 14.20

Näringslivet kritiskt: ”Bestört och besviken”

Svenskt Näringslivs vd Carola Lemne riktar hård kritik mot regeringens budgetförslag. – Man gör det dyrare att anställa unga, man gör det dyrare att anställa äldre, i ett läge när vi har hög arbetslöshet bland unga och vi vet att man behöver jobba längre. Man höjer marginalskatten för väldigt många vanliga människor, vilket också gör att det lönar sig mindre att jobba, bara för att ta några exempel, säger hon till Sveriges Radio. Desto mer positivt ser hon på att regeringen talar om behovet av bättre matchning på arbetsmarknaden. – Ja, man gör en satsning på yrkesvux och yrkeshögskolan och det har vi efterfrågat länge och det tycker vi är bra. Man väljer också en variant för högkostnadsskydd på sjukpenning som kommer att vara bra för små företag. Så där blir det också beröm, säger hon.

24 oktober 2014, 00.01
Carola Lemne.

Bosse Ringholm hyllar Magdalena Andersson

Den tidigare finansministern Bosse Ringholm (S) är starkt positiv till regeringens budget och säger till DI att han är utomordentligt nöjd med den nya finansministern Magdalena Andersson. – Jag tycker att det är budget som är både jämlik och satsar på jobb och skola som det har utlovats i valrörelsen. Jag är mycket tillfreds med inriktningen, säger Bosse Ringholm.

23 oktober 2014, 13.48