Brasiliens köttindustri har slukat över 800 miljoner träd – på bara sex år
Över 800 miljoner träd har avverkats i Amazonas regnskog de senaste sex åren för att ge plats åt betesmark och foderodling åt kor, rapporterar The Guardian. Detta trots de många varningarna om betydelsen att bevara regnskogen i kampen mot klimatförändringarna.
Nötköttsindustrin i Brasilien har konsekvent lovat att undvika produktion som leder till avskogning. Men data som nyhetsorganisationen Bureau of Investigative Journalism tagit del av tyder på att 1,7 miljoner hektar av Amazonas förstörts nära anläggningar som producerar och exporterar stora mängder kött till omvärlden.
Läs även:
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen