”Det som skrivs i rapporten liknar Flashback-inlägg”
KD:s riksdagspolitiker Robert Halef känner sig kränkt över polisens hemliga rapport och anklagelser om kopplingar till det kriminella Södertäljenätverket. Det skriver han på SvD Debatt.
”Det som skrivs i rapporten är slående likt formuleringar som har skrivits om mig under 2013 på invandrarfientliga forum såsom Avpixlat och Flashback”, skriver Halef.
Han menar att man inte behöver vara en konspirationsteoretiker för att dra slutsatsen att poliser bakom rapporten har inspirerats av de rasistiska påståendena.
”Om det visar sig att poliser på den nivån har dessa invandrarfientliga åsikter samt menar att man ska bestraffa människor kollektivt på grund av släktband är det mycket oroande”, skriver Robert Halef.
Om debattören:
Robert Halef (KD), riksdagsledamot
Läs mer:
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen