H&M:s vd flaggar för mer utmanande andra halvår
H&M:s vd Daniel Ervér upprepar klädbolagets mål om en rörelsemarginal på 10 procent i år. Samtidigt påpekar han att förutsättningarna för det har blivit mer utmanande.
Orsaken är faktorer som material och valutaförändringar, något han spår kommer att påverka inköpskostnader och försäljningsintäkter mer negativt under andra halvåret än vad bolaget tidigare räknat med.
”Den viktigaste förutsättningen för att nå vårt mål är att försäljningstillväxten stärks ytterligare under andra halvåret jämfört med ökningen i andra kvartalet", skriver han i vd-ordet.
Första kvartalet
Omsättning: 59 605 mkr
Väntat (Infront): 59 351 mkr
2023: 57 616 mkr
Rörelseresultat: 7 098 mkr
Väntat (Infront): 7 273 mkr
2023: 4 741 mkr
Rörelsemarginal: 11,9 %
2023: 8,2 %
Inför rapporten
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen