Hem
MP:s Åsa Romson och SVT:s Mats Knutson

Knutson: Felaktigt att SVT domineras av miljöpartister

Journalister som bevakar svensk inrikespolitik brukar inte ställa upp på enkäter och besvara frågor om sina partipolitiska sympatier. Det skriver SVT:s inrikespolitiske kommentator Mats Knutson apropå Marika Formgrens debattartikel där hon kritiserar att journalister ”smörar” för Miljöpartiet och inte ställer kritiska frågor. Enligt Knutson är föreställningen om att kåren, och speciellt SVT, domineras av miljöpartister felaktig eftersom undersökningen ”Journalistkårens partisympatier” troligen i högre grad besvarats av programledare på Bolibompa än av samhällsreportrar.
”Av cirka 1.100 journalister över hela riket har 93 (!) skickat in enkäten, som ligger bakom påståendet att 52 procent av SVT:s journalister är Miljöpartister”, skriver Knutson.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen