Kundtjänst ett av de jobb som hotas mest av AI
Kundtjänstmedarbetare, redovisningsekonom, juristassistent och medicinsk vårdadministratör. Det är några av de yrkesgrupper vars jobb hotas mest av AI, rapporterar DN.
Det framgår av en rapport som Myndigheten för yrkeshögskolan (MYH) lämnat över till regeringen. Där konstateras också att AI på sikt kommer att slå mot alla yrken och områden, även högspecialiserade sådana som kräver lång utbildning.
Högutbildade akademiker kommer att få vara beredda på att vidareutbilda sig under hela arbetslivet, enligt MYH.
– Den tiden är förbi då man läste på universitet och högskola när man var 19-20 år och sedan jobbade man hela livet i samma jobb, säger utbildningsminister Mats Persson (L).
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen