Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Jonas Sjöstedt, Fredrik Eklund, lite Lego, Stefan Löfven och Anna Kinberg Batra.
Jonas Sjöstedt, Fredrik Eklund, lite Lego, Stefan Löfven och Anna Kinberg Batra. (TT/Fredrik Eklund)
Inrikes

Ledare: ”Att vara till salu är inget att skämmas för”

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 24 dec. 2014
ANNONS

Julkänslorna har trängt in även på tidningarnas ledarsidor.
Aftonbladet har ersatt den sedvanliga texten med en julteckning med överskriften ”God Jul med Alliansens och SD:s budget”. Teckningen föreställer en helt bandagerad patient på en brits. I handen har patienten en lapp med ordet ”utförsäkrad” och ovanför svävar en pratbubbla med texten ”Tack för ingenting”.
Svenska Dagbladets ledarredaktion har tagit en titt på julklapparna under granen, och noterar att alla klappar kanske inte riktigt finns med på önskelistan.
Bland annat hittar de en klapp – mästermäklaren Fredrik Eklunds bok ”SÄLJ! Konsten att sälja vad som helst till vem som helst” – till Vänsterledaren Jonas Sjöstedt från Sveriges Auktionsverk.
De bifogar även ett litet rim: ”Att vara till salu är inget att skämmas för. Det är vad vi som yrkeskår hela tiden gör. Men när du av flera nederlag förnedras. Löper hela försäljaryrket risk att vanhedras. Vi coachar därför gärna dig
i hur man bättre säljer sig.”
Bland övriga klappar sticker ett stort paket Lego till alla partiledare och miljövänlig båtfärg till Åsa Romson ut.

ANNONS

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

God jul från Alliansen och SD
Aftonbladet

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Astrid skrev vår jul
Dagens Nyheter

Expressen (obunden liberal):

Nordkoreas hot är ingen komedi
Expressen

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

I tomtens säck
Svenska Dagbladet

Sydsvenskan (oberoende liberal):

Vassare förmedlare av jobb
Sydsvenskan
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
OpinionLedareLedarsvepetFredrik EklundJonas SjöstedtSverigedemokraternaPolitikAlliansenVänsterpartietÅsa Romson