Hem
Margot Wallström och Robin Wright som Claire Underwood

Lindström: Wallström är Claire Underwood

Expressens Lars Lindström jämför svensk politik med ett avsnitt av ”House of Cards”. Den ”hårdföre regeringschefen med högt hårfäste och kraftig näsa” som blir tillrättavisad om ett praktiskt avtal av ”den envisa diplomaten i blond lugg (..) som borde stå vid hans sida”. Det var handlingen i avsnitt sex av Netflix-serien.
”Övergreppen i Saudiarabien behöver inte hottas upp av några manusförfattare”, skriver Lindström. Han skriver att Wallström inte är ensam ens om att kalla spöstraffen ”medeltida”. Ändå får hon löpa gatlopp, en medeltida bestraffningsmetod.
”Hur går det då för Claire Underwood i 'House of cards'? Vet inte, och ingen får berätta, eftersom jag bara har sett hälften av säsong tre. Men om det blir en säsong fyra ställer hon garanterat upp i presidentvalet och vinner. Inget bestämt därmed sagt om Margot Wallströms framtid”, skriver Lindström.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen