Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild.
Arkivbild. (Henrik Montgomery/TT / TT Nyhetsbyrån)
Valet 2026 • Lokalvalen i Stockholm

M och SD vill ha fler vakter – men SL är nöjda

Av Hannah Gustafsson
Publicerad: 24 juli
ANNONS

Moderaterna och Sverigedemokraterna i Stockholm vill se fler ordningsvakter i tunnelbanan och på gatorna, skriver Dagens Nyheter.

SD vill lägga 215 miljoner på att ersätta trygghetsvärdar med ordningsvakter och utöka befogenheterna så de kan utföra biljettkontroller. M vill anlita 20 nya ordningsvaktspatruller och avsätta 10 miljoner för att ge SL ett större samordningsansvar.

Men SL menar att man inte ser ett behov av fler vakter utan har de resurser man behöver.

– Man måste förstå att SL är en politiskt styrd verksamhet och arbetar inom de uppdrag och de resurser som politiken ger dem. Vi vill höja ambitionsnivån från dagens nivå, säger Axel Conradi (M), gruppledare i Region Stockholm.

ANNONS
Tryggheten i Stockholm har ökat de senaste åren
Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
Polisen har tillfälligt anställt ordningsvakter i Skärholmen och Södermalm (26 februari)
Sveriges Television
Gabriel Kroon (SD): Vi vill ha 400 fler ordningsvakter i staden (13 maj)
Lokaltidningen Mitt i
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Valet 2026Lokalvalen i StockholmStockholms länStockholmModeraternaSverigedemokraternaPolitik

Uppgifter: Region Stockholm nära nytt mittenstyre

S, MP, C, L och KD har återupptagit förhandlingarna om ett mittenstyre i Region Stockholm. Det framgår av uppgifter till P4 Stockholm och Dagens ETC.

4 tim
Arkivbild: Aida Hadzialic (S), finansregionråd och regionstyrelsens ordförande på Karolinska sjukhuset.

Nya borgarrådet välkomnar vänsterstämpeln: ”Helt okej”

Stockholms nya finansborgarråd Emilia Bjuggren (S) har inget emot att beskrivas som en del av en vänstersväng i stadshuset. Hon rycker på axlarna åt Moderaternas varningar för ”vänsterpopulism”.

I går 09.18
Emilia Bjuggren (S) i samband med presentationen av  Stockholms stads nya styre.

S i Stockholm fortsätter förhandlingarna utan KD

Socialdemokraterna i Region Stockholm tar upp förhandlingar med Liberalerna, Miljöpartiet och Centerpartiet, efter att förhandlingarna med Kristdemokraterna gått i stöpet. Det skriver finansregionrådet Aida Hadzialic (S) i ett inlägg på Facebook.

17 oktober, 17.38
Aida Hadzialic (S), finansregionråd i Region Stockholm (till vänster) under valkampanjen.

Uppgifter: C öppnar för samarbete med SD i regionen

Centerpartiet i Region Stockholm överväger att samarbeta med Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

15 oktober, 17.36
Arkivbild från C:s valvaka.