Hem
C-ledaren Annie Lööf. (Jessica Gow/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Mätning: C- och L-väljare positiva till Stefan Löfven

En majoritet av Centerpartiets och Liberalernas väljare tycker att man ska låta S-ledaren Stefan Löfven bli statminister, visar en webbundersökning som Inizio har gjort bland Aftonbladets läsare.

64 procent av C- och L-väljarna anser enligt undersökningen att partierna bör släppa fram Löfven medan 35 procent uppger att de är osäkra eller negativa till det.

– Hos Centern är nästan sju av tio positiva, men i Liberalerna är bara varannan väljare det. L är alltså betydligt mer splittrat, säger Inizios analyschef Karin Nelsson till tidningen.

C och L har båda presenterat kravlistor för ett eventuellt samarbete med S. På måndag morgon håller Löfven och talmannen Andreas Norlén en pressträff.

Mer om undersökningen

Undersökningen omfattar 2 207 intervjuer som gjorts med personer som rekryterats till en webbundersökning genom Aftonbladets hemsida.

Intervjuerna genomfördes den 30 november 2018. Målgruppen är svenska allmänheten 18 år och äldre.

Mer om spelet om regeringsmakten

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen