Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Björn Borg och John McEnroe.
Björn Borg och John McEnroe. (Virginia Mayo / Ap)
Helg • Intervjuer

McEnroe: Jag var normal – Borg var den konstiga

Av Anders Hovne
Publicerad: 16 juli 2022
ANNONS

Den amerikanske tennislegendaren John McEnroes liv är på gång att bli film. I samband med detta har The Guardians Tim Lewis träffat McEnroe för en intervju där han ser tillbaka på sin karriär. Han pratar bland annat om de klassiska duellerna mot Björn Borg på 80-talet och om sitt välbekanta hetsiga temperament.

– Jag har alltid tyckt att jag är mer normal än Björn. Han var den konstiga som gick ut på banan och inte rörde en min på fyra timmar. Jag var den normala som blev frustrerad och gav uttryck för det, säger han bland annat.

I intervjun pratar McEnroe också om varför han under karriären hade svårt att glädjas åt sina segrar och hur han känner inför att bli äldre.

Läs hela intervjun via länken nedan.

ANNONS
‘It’s been a hell of a ride’: John McEnroe on learning to lose and being the rock star of tennis
www.theguardian.com

Om intervjuer

Under rubriken ”Intervjuer” rekommenderar Omni-redaktionen under helgen några intressanta intervjuer med personer från flera vitt skilda branscher.

Om Omni-helg

Intervjusvepen är en del av Omnis helgsatsning med rekommendationer på läsvärda, aktuella och intressanta recensioner och intervjuer som publiceras varje helg.

Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
HelgIntervjuerBjörn BorgJohn McEnroeTennis

”Som att min mamma skaffat pojkvän som har en båt”

Efter en konflikt med sitt gamla skivbolag bytte Zara Larsson till RCA Records och en kort tid senare exploderade hennes karriär.

17 oktober, 12.54
Zara Larsson. Här under ett uppträdande på Way out west i Göteborg.

”Stranger Things”-stjärnan: Är trött på att spela nervös

Den brittiske skådespelaren Charlie Heaton tröttnade på att spela nervös och ängslig efter tio år med ”Stranger Things”, säger han till Interview Magazine.

17 oktober, 10.45
Charlie Heaton vid Toronto International Film Festival i september.

”Heated Rivalry” avgjorde Rae Jepsens val av barnnamn

Den kanadensiska popstjärnan Carly Rae Jepsen har en del att stå i. Hon är nybliven mamma, har precis släppt ett nytt album och arbetar på en Broadwaymusikal av filmen ”Tio orsaker att hata dig” tillsammans med Lena Dunham.

17 oktober, 10.45
Carly Rae Jepsen.

Fredspristagare: Var det min plikt att ta hand om barnen?

Den iranska fredspristagaren Narges Mohammadi, 54, blev slagen, sparkad och dragen i håret när hon greps av säkerhetsstyrkor i december. Skadorna var så allvarliga att hon behövde genomgå två hjärnröntgenundersökningar. Det säger hon i en intervju med The Guardian.

10 oktober, 10.05
Narges Mohammadi.