Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Illustrationsbild.
Illustrationsbild. (Johan Nilsson/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Coronaviruset • Svenska vården

Osäkerhet kring målet om 100 000 tester i veckan

Av Staffan Dickson
Publicerad: 8 maj 2020
ANNONS

I många kommuner och regioner råder det osäkerhet kring hur regeringens mål på 100 000 coronatester i veckan ska nås, visar en genomgång av TT.

Förra veckan analyserades 29 000 coronatester i Sverige – för att målet ska nås måste Sveriges kommuner och regioner alltså öka antalet prover med omkring 10 000 varje dag.

På flera håll frågar man sig vilka fler grupper som ska testas. I dag testas framför allt patienter som lagts in eller vårdats på sjukhus och vårdpersonal som är sjukskrivna med symtom.

– Regeringen måste förtydliga sig. Vilka mer är det som ska testas och till vilket syfte? säger Ella Bohlin (KD), vårdutvecklingsregionråd i Stockholm.

ANNONS
Om testerna ska utökas kraftigt måste testningen sannolikt utökas till fler grupper
TT

Läs mer

Hallengren: Vi ska testa 100 000 i veckan (4 maj)
Sveriges Television
Sverige har redan nu kapacitet att testa 100 000 i veckan (3 maj)
tv · www.svtplay.se
Danmarks plan: 300 000 coronatester i veckan (3 maj)
Sveriges Television
Så ser smittan i Sverige ut
grafik · experience.arcgis.com
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
CoronavirusetSvenska vårdenElla BohlinVård & omsorgKristdemokraternaPolitik

AI kan ligga bakom ökade samtal om förgiftning

Giftinformationscentralens telefonrådgivning ser en kraftig ökning av samtal sedan i somras, rapporterar TV4 Nyheterna.

14 oktober, 21.37
 Arkivbild.

Psykolog: Psykiatriska symtom kan inte avgränsas

Psykiatriska diagnoser används allt oftare för identifikation vilket är vanskligt eftersom de inte kan avgränsas på samma sätt som sjukdomar som diabetes och astma. Det skriver psykologen Matti Cervin i ett inlägg på SvD Debatt.

10 oktober, 21.54
Arkivbild.

Professor: Radikala budskap om adhd ges utrymme

I debatten om adhd ges utrymme till ”radikala budskap baserade på åsikter i stället för vetenskap”. Det skriver Markus Heilig, professor i psykiatri, i ett inlägg på DN Debatt. Han syftar bland annat på utspel om att adhd inte är ärftligt.

10 oktober, 21.54
Arkivbild.

Rapport: Brister i privata adhd-utredningar

Marknaden för privata adhd-utredningar har exploderat de senaste åren men bolagen slarvar med rapporteringen till Socialstyrelsens patientregister. Det framgår av en ny rapport från Myndigheten för vård- och omsorgsanalys.

1 oktober, 21.08
Illustrationsbild.