Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(LINA BERGLING / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Stockholm Pride 2014

Partiledardebatten: ”Mest ett trevligt samkväm”

Av Ines Micanovic
Publicerad: 1 aug. 2014
ANNONS

I dag hölls den första partiledardebatten efter riksdagsuppehållet. Fokus låg på HBTQ-frågor. Debatten bjöd inte på några stora motsättningar mellan blocken, skriver Aftonbladet. Svenska Dagbladet stämmer in och kallar debatten ”mest ett trevligt samkväm”.
Partiledarna pressades på svar i en rad sakfrågor och det blev tydligt att Kristdemokraterna går på tvärs med övriga allianspartier. Exempelvis är KD tillsammans med Feministiskt initiativ och Vänsterpartiet motståndare till surrogatmödraskap, skriver TT.
Samtliga partiledare utom Fredrik Reinfeldt och Göran Hägglund säger ja till en ny, könsneutral föräldraskapspresumtion.
I debatten deltog samtliga riksdagspartier utom Sverigedemokraterna. Dessutom deltog Feministiskt Initiativ och Piratpartiet.

ANNONS
Bara två frågor där det brände till: Surrogatmödraskap och möjligheten för barn att ha fler än två vårdnadshavare
Aftonbladet
Reinfeldt anser dock inte att splittringen i Alliansen innebär något problem
TT
Stefan Löfven: ”Inför lex Sarah i skolan”
Expressen
Tobias Brandel: ”Hägglund och Reinfeldt spelade rollen som motsträviga”
analys · Svenska Dagbladet
Jan Björklund har alldeles för bråttom när han säger ja till surrogatmödrar
ledare · Göteborgs-Posten
RFSL arrangerade debatten som hölls på Kulturhuset i Stockholm
TT
SvD direkrapporterade
Svenska Dagbladet
Expressen sände live
Expressen
TV4 sände live
www.tv4play.se
Aftonbladet sände live
tv.aftonbladet.se
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Stockholm Pride 2014PolitikFi, Feministiskt initiativSverigedemokraternaRFSLHbtqStefan LöfvenSocialdemokraternaRegeringenModeraternaPiratpartietKristdemokraternaVänsterpartiet

”Att gorma ”Bojkotta Israel” under pride är okunnigt”

Under helgens prideparad uppgav en av de deltagande från judiska församlingen att hon fick frågan ”varför dödar ni palestinska barn?”. I en ledare i DN parafraserar Elsa Kugelberg demokratiminister Birgitta Ohlsson uttalande om att Pride är ett lackmustest för ett lands sociala frihet och skriver: ”Att rasister, vänsterextremister och islamister hetsar mot judar går möjligtvis att förklara med att det frodas idioti i vissa politiska grupper. Men när publiken på landets största öppenhetsparty visar misstänksamhet mot judar vittnar det om ett mer utbrett problem”.

5 augusti 2014, 11.27

Pride kritiseras: Vitt och politiskt ytligt PR-jippo

I helgen avslutades årets upplaga av Stockholm Pride. Nu säger HBTQ-profiler att festivalen behöver förändras för att behålla sina politiska rötter och visa ett modernt Sverige. Artisten Silvana Imam, som utsågs till Årets flata på Pride, är kritisk till att det saknas ett mångfaldsperspektiv. – Det finns en vithetsnorm som inte kritiseras och som behöver ifrågasättas, säger hon till SVT:s Kulturnytt. Även dramatikern Aleksa Lundberg vill se förändring. Hon tycker att festivalen har blivit ett PR-jippo och efterlyser mer handfast politisk förändring av Fredrik Reinfeldt (M) och andra politiker som deltog i paraden. – Självklart är det bra att de går i Prideparaden men man måste också syna deras faktiska politik, för det är där förändringarna sker, säger hon.

5 augusti 2014, 08.28

Krönika: Snålskjuts av Djurens parti på Pride

Skribenten Linus Larsson på Politism skriver om att det nystartade partiet Djurens parti deltog i helgens Pride-festival. De proklamerade budskapet att även djuren förtjänar kärlek. ”Det är en oerhört märklig och ohyfsad snålskjuts. Instinktivt känns den insiktslös. Kanske lite privilegierad?” skriver Larsson. Enligt honom bör människor aldrig ”skohorna” in en djurrättsfråga i en människorättsfråga. Det ser dessutom ännu sämre ut om man är vit och försöker ”skohorna” in frågan i diskrimineringsdebatten, skriver Larsson och manar: ”Inse att du är i färd med att jämställa människor och djur. Ofta diskriminerade och utsatta människor. Människor som varje minut kämpar för sin rätt att existera”.

3 augusti 2014, 15.25

Kiruna IF gick i paraden

Kiruna IF började i juni resan mot att bli landets första HBTQ-certifierade idrottsklubb. Ishockeylagets regnbågsfärgade matchställ har varit en del av ställningstagandet. I dag gick 30 medlemmar ur föreningen i Pride-paraden i Stockholm. – Vi är alla anslutna till Riksidrottsförbundet och de har bestämmelser kring diskriminering och det måste vi leva upp till, säger Johan Köhler, ordförande i föreningen.

2 augusti 2014, 15.20