Powell: Inflationen i USA kvar till mitten av 2022
Som en del i att omväljas till chef för Federal Reserve frågades Jerome Powell i dag ut av den amerikanska senatens bankutskott.
Främst handlade utfrågningen om den stigande inflationen och hur centralbanken tänker tackla den.
Powell sa att inflationen är en utmaning för det amerikanska folket men att centralbanken är redo att vidta åtgärder, skriver TT. Och han ser fortsatt att inflationstrycket kommer att ligga högt fram till mitten av året.
Vidare uppgav Fedchefen att tillbakadragandet av de ekonomiska stöden inte kommer att skada arbetsmarknaden och att Fed är beredda att höja räntan ytterligare om det krävs.
Läs också
Erbjudande: Läs Omni Ekonomi gratis i vinter
Nyheten du läste här kommer från Omni Ekonomi, som är Omnis systerapp för affärsläsare. Omni Ekonomi ger Sveriges bästa bevakning av börs-, bolags- och marknadsnyheter. Omnis läsare erbjuds nu att läsa Omni Ekonomi gratis i vinter (två månader, värde 318 kronor). Erbjudandet är helt utan förpliktelser, det blir ingen automatisk förlängning och du behöver inte ange något kreditkortsnummer.
Erbjudandet gäller endast dig som inte har nyttjat prova-på-erbjudande från Omni Ekonomi tidigare.