Hem
Anders Ygeman och Åsa Regnér. Arkivbilder. (TT)

Regeringens strategi mot övergrepp: Utbildning

Regeringen ger nya direktiv för att sexuella övergrepp i Sverige ska kunna förebyggas, rapporterar Aftonbladet. Å ena sidan ska unga män utbildas för att få en bättre kvinnosyn – och å andra sidan ska polisen kartlägga övergrepp som de som uppmärksammats vid We Are Sthlm-festivalen i Kungsträdgården.
– Rättssamhället får inte svika unga kvinnor och deras rätt till sina kroppar, säger inrikesminister Anders Ygeman (S) till Aftonbladet.
Skolverket och Sveriges kommuner och landsting ska ta fram ett nytt utbildningsprogram för synen på maskulinitet i samhället.
– Har man en nedvärderande kvinnosyn och umgås med andra män som också har det kan det trigga till att begå sexuella brott, säger jämställdhetsminister Åsa Regnér (S).
Lagstiftningen ska också skärpas så att fridskränkning på nätet lättare ska kunna fällas, uppger statsråden.

Bakgrund

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen