Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Camilla Waltersson Grönvall/Illustrationsbild.
Camilla Waltersson Grönvall/Illustrationsbild. (TTT)
Kritiken mot Sis-hemmen

Sis-hem tillåts låsa in ungdomarna på natten

Av Joel Malmén
Publicerad: 24 okt. 2024
ANNONS

Sis-hem ska få tillåtelse att låsa in intagna barn och ungdomar nattetid efter en rad rymningar och upplopp, rapporterar Expressen.

– Det här borde ha skett för länge sedan. Situationen har eskalerat under lång tid, säger socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M).

Anna Sandahl, ställföreträdande generaldirektör på Sis, har kallat det ”ett steg i rätt riktning” och pekar på att en stor del av våldet på Sis-hem sker nattetid, när bemanningen är lägre.

Tidigare i år tillsatte regeringen en undersökning om att lägga ner den kritiserade myndigheten och ersätta den med en helt ny verksamhet.

ANNONS
Blir också förbud mot att låsa in unga med risk för självskadebeteende
Expressen
Internrevision pausad trots stor korruptionsrisk inom Sis (22 oktober)
radio+text · Sveriges Radio
Polisen i rapport: Flera HVB-hem drivs av kriminella (26 augusti)
Sveriges Television
Regeringens mål är en helt omarbetad organisation med nytt namn (5 februari)
Expressen
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Kritiken mot Sis-hemmenCamilla Waltersson GrönvallSIS, Svenska institutet för standarderBarn & ungaPolitikRättspolitik

Utredare: Lägg ner Sis – inför helt ny myndighet

En ny myndighet bör ta över ansvaret från Statens institutionsstyrelse, Sis, skriver regeringens särskilda utredare, Stefan Holgersson, på DN Debatt.

16 augusti, 21.12
SiS-flagga.

Självskadande kvinna isolerades på stängd avdelning

En 18-årig kvinna med svårt självskadebeteende placerades ensam på en avstängd avdelning med flera säkerhetsbrister på Sis-hemmet Rebecka på Ekerö, rapporterar P4 Stockholm.

6 juli, 13.14
Ungdomshemmet Rebecka på Ekerö.

Rapport: Barn får läkemedel mot psykos månader längre än rekommenderat

Medicineringen av barn och unga i samhällsvård har stora brister, enligt en ny rapport från Socialstyrelsen som Ekot rapporterar om.

6 maj, 06.59
Statens institutionsstyrelse (Sis)

Pojke hölls isolerad på Sis-hem i mer än tre dygn

En pojke som bodde på ett Sis-hem utanför Kungälv hölls isolerad i tre och ett halvt dygn, skriver DN.

10 april, 12.53
Sis-hemmet i Nereby i Kungälv.