Sparkade FBI-chefens förhör gladde Wall Street
Förre FBI-chefen James Comeys vittnesmål inför USA:s senat på torsdagen kommer inte att få några direkta konsekvenser för Donald Trumps presidentskap. Den tolkningen gjorde uppenbarligen investerarna på Wall Street – och börserna steg, skriver TT. De tappade senare något, och de stora indexen stängde med marginella förändringar.
Aktiespekulanterna hade befarat att nya avslöjanden av Comey skulle ha inverkat negativt på Trumps möjligheter att genomföra skattesänkningar och planerna på minskad statlig reglering. Reformlöften som anses ligga bakom vinterns och vårens Trumprally på Wall Street.
Dow Jones industriindex gick upp 0,1 procent och Nasdaqs kompositindex steg 0,4 procent. S&P 500 stängde oförändrat.
Börstjänster
Nyheter och analys
Kalender
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen