Samisk flagga stoppas i ESC: ”Blundar för förtryck”
Den strikta flaggpolicyn under Eurovision Song Contest innebär att den samiska flaggan inte får synas i Globen. Det drabbar Norges bidrag, den 21-åriga samiska artisten Agnete.
I år tillåts flaggor från de 42 tävlande länderna plus länder som är med i FN, samt EU-flaggan och regnbågsflaggan.
– Den samiska flaggan tillhör inte någon av de kategorierna, det är Norge som Agnete tävlar för, säger Paul Jordan, kommunikationschef för Eurovision Song Contest, till TT.
Huvudsyftet med policyn är att hindra politiska budskap från att framföras. Flaggfrågan har väckt stor debatt i veckan, rapporterar Sameradion och SVT Sápmi.
– Den samiska flaggan har enat och stärkt människor i sin fortsatta kamp för upprättelse. Att förbjuda den samiska flaggan är att blunda för förtrycket, säger Sissela Nordling Blanco (Fi) i ett pressmeddelande.