Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Utmärkelsen Årets matbluff

Utmärkelsen Årets matbluff

Glass koras till årets matbluff: ”Svårt att smälta”

Årets matbluff 2025 blev storpacksvarianten av GB Glace Gammaldags vanilj, meddelar konsumentföreningen Äkta vara.

28 januari, 08.20
GB Glace blir mottagare av Årets matbluff för andra gången.

Utmärkelsen Årets matbluff

Lokalproducerad glass årets matbluff – görs utomlands

För tionde året i rad har konsumentföreningen Äkta vara korat en vinnare i kategorin ”Årets matbluff”. Den här gången går priset till varumärkena Alvestaglass och Järnaglass – lyxig glass som från början producerades lokalt i Södermanland och Småland men som numera görs i Nederländerna.

29 januari 2025, 08.08
Glassen i fråga.

Utmärkelsen Årets matbluff

Coops svar efter bluffpris: ”Kom och köp hos oss”

Nu svarar Coop efter att ha fått den föga smickrande utnämningen Årets matbluff 2023. Det är ”pinsamt” och något företaget kommer att se över, enligt Coops hållbarhetschef Mattias Bergquist.

24 januari 2024, 10.04
Coops kalvfond innehåller inte särskilt mycket kalv.

Utmärkelsen Årets matbluff

Kalkonpris för kalvfond – bara 1 promille kött

Coops kalvfond har tilldelats det mindre smickrande priset Årets matbluff av organisationen Äkta vara.

24 januari 2024, 07.49

Utmärkelsen Årets matbluff

Årets matbluff: Arlas ”klimatneutrala” mjölk

Konsumentorganisationen Äkta vara utser Arlas ekologiska mjölk till Årets matbluff.

26 januari 2022, 11.10
Genrebild.

Utmärkelsen Årets matbluff

Smörlös deg årets matbluff – helt okej enligt reglerna

Den mindre hedervärda utmärkelsen ”Årets matbluff” går i år till Pop Bakery vars smördeg, liksom smördeg från många andra producenter, inte innehåller smör.

20 januari 2021, 09.34

Utmärkelsen Årets matbluff

Sojagrädde bluffanklagad: ”Det är en palmfettbomb”

Konsumentföreningen Äkta vara har utsett sojagrädden ”Cuisine soya vispbar” från Alpro till ”Årets matbluff”, skriver TT. Sammanlagt fick produkten 9 416 av 19 100 röster när årets pristagare skulle röstas fram.

22 januari 2020, 08.03
Illustrationsbild

Utmärkelsen Årets matbluff

Bearnaise med 0,005 procent tryffel ”Årets matbluff”

Årets matbluff 2016 är en tryffelbearnaise från Kavli som säljs under krögaren Erik Lallerstedts namn.

25 januari 2017, 09.37
Erik Lallerstedt och såsen som säljs under hans namn.

Utmärkelsen Årets matbluff

Mannerström backar Lallerstedt: ”En hedersknyffel”

Stjärnkocken Leif Mannerström ger stöd åt kockkollegan och vännen Erik Lallerstedt, vars tryffelbearnaisesås nominerats till Årets matbluff. Föreningen Äkta vara kritiserar såsen för att bara innehålla 0,005 procent tryffel och dessutom sakna en av huvudingredienserna i bearnaisesås – smör. Mannerström ser inget av det som ett problem och avfärdar kritiken som ”helt obefogad”.

20 januari 2017, 08.16
Stjärnkocken Leif Mannerström. Arkivbild.

Utmärkelsen Årets matbluff

Lallerstedt försvarar bearnaisen: ”Skäms inte”

Krögaren Erik Lallerstedt försvarar i Expressen den kritiserade bearnaisesåsen med tryffelsmak som Kavli säljer i hans namn. Till exempel tycker han inte att det är konstigt att såsen bara innehåller 0,005 procent tryffel eftersom det är en starkt aromatisk ingrediens. Med mer tryffel i hade såsen inte blivit god, enligt Lallerstedt som till en början själv var skeptisk till att saluföra en tryffelbearnaise.

19 januari 2017, 09.37
Kocken och krögaren Erik Lallerstedt. Arkivbild.