Wallström till näringslivet: ”Vi ska inte spekulera”
Utrikesminister Margot Wallström (S) slår tillbaka mot kritiken från näringslivet efter regeringens besked att det omdiskuterade militära samarbetsavtalet med Saudiarabien inte förlängs. Flera toppar inom näringslivet har uttryckt oro för svenska företags relationer i landet till följd av regeringens beslut. Investors ordförande Jacob Wallenberg hävdar exempelvis att beslutet kan leda till sämre svenskt välstånd.
Nu ger Wallström svar på tal.
– Jag tycker inte att vi ska spekulera. Jag tycker att vi ska hålla huvudet väldigt kallt nu. Det är väldigt viktigt att vi står upp för våra åsikter och att vi representerar det svenska folkets syn på demokrati och mänskliga rättigheter, säger hon till Dagens industri, skriver Expressen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen